Paravalvüler Kaçak (PVL)

Yazan: Prof. Dr. Şükrü Akyüz

Paravalvüler kaçak (paravalvular leak; PVL), kalbinde yapay kapak ya da halka (ring) olan bazı hastaların kapaklarının kenarında oluşan delikten kan kaçağı olmasıdır. Bu delik, çoğunlukla yıpranma nedeniyle oluşur. Kan kaçağı fazla miktardaysa vücuda gönderilecek kanın bir kısmı gönderilemez. Bu da kalp yetersizliği belirtilerinin (nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı vb.) gelişmesine yol açar. Bazen de kaçak miktarı az olsa bile kaçan kandaki hücrelerin hızla kalp duvarlarına çarpması ve parçalanması sonucu kan yıkımı olur (hemolitik anemi). Bu da anemiye (kansızlık) bağlı belirtilerle kendini gösterir. Bu anemi türünde sık sık kan takviyesi yapma ihtiyacı doğabilir. Bazı küçük kaçaklar ise herhangi bir soruna yol açmazlar ve bu nedenle tedavi gerektirmezler.

Paravalvüler kaçak neden olur?

Pek çok nedeni olabilse de en sık nedenler şunlardır: Dikiş atılan alanda özellikle kireçlenmeye bağlı yıpranma (dejenerasyon), enfeksiyon (infektif endokardit) ve yetersiz cerrahi teknik.

Paravalvüler kaçak ameliyattan ne kadar süre sonra oluşur?

PVL, kalp ameliyatından sonra herhangi bir zamanda (günler, haftalar, aylar, hatta yıllar sonra) ortaya çıkabilir. Aslında, PVL sadece ameliyatla takılmış yapay kapaklarda değil, ameliyatsız yöntemle (TAVİ) takılmış yapay kapaklarda da oluşabilir.

Paravalvüler kaçak tedavisinde ameliyat mı daha iyi, ameliyatsız yöntem mi?

PVL’nin tedavi yollarından biri tekrar kalp ameliyatı olmaktır. Ameliyatta, genellikle, eski yapay kapak çıkarılıp yeni bir yapay kapak takılır. Ama, ikinci kez ameliyat olmak ilk ameliyata kıyasla daha risklidir. Teknolojinin gelişmesiyle ameliyatsız yöntem (işlem) ile de PVL tedavisi artık mümkün hale gelmiştir. Bu yöntemde, kaçağa neden olan delik tıpayla kapatılır. Tıpa, kasık damarı yoluyla kalbe gönderilen uzun, esnek bir boru (kateter) yardımıyla yerleştirilir. “Ameliyatsız” sözcüğünün kullanılma nedeni; ameliyatın aksine kalp durdurulmadan işlemin yapılması ve göğüs kafesinin kesilmemesidir.

PVL kapatmada ameliyatsız yöntemin ameliyattan üstün olan yönleri nelerdir?

  • Daha az risk (ölüm, felç, enfeksiyon vb.)
  • Daha az ağrı
  • Daha az stres
  • Daha kısa süren hastane yatışı
  • Daha hızlı iyileşme (kalp yetersizliği ve anemi açısından)
  • Kozmetik yönden daha iyi görünüm (göğüste kesi izinin olmaması)

PVL kapatma işlemi etkili bir yöntem midir?

Ameliyatsız yöntemin gelişmesiyle artık daha çok hastaya müdahale edilebilmektedir. Her 4 vakadan 3’ü doktor takiplerinde şikayetlerinin yok olduğunu veya önemli düzeyde azaldığını bildirmiştir.

Paravalvuler leak
PVL kapatma cihazı

PVL kapatma işlemini kim yapar?

İşlemi girişimsel kardiyologlar yapar. Bir görüntülemeci kardiyolog da hastanın yemek borusundan yaptığı EKO (TEE) ile çeşitli görüntüler elde eder ve girişimsel kardiyoloğa yol gösterir.

PVL kapatma işlemi ne kadar sürer?

Çoğu işlem 2-3 saat zaman alır. Bu süre, vakanın ve anatominin değişkenliğine göre daha kısa ya da uzun olabilir.