Paravalvüler Kaçak Nedir?

Yazan: Prof. Dr. Şükrü Akyüz

Paravalvüler kaçak nedir? Paravalvüler kaçak (paravalvular leak; PVL), yapay kalp kapağı (ya da tamir sonrası yapay kalp halkası) olan bazı hastaların kapaklarının kenarında oluşan delikten kan kaçağı olmasıdır. Bu delik çoğunlukla yıpranma nedeniyle oluşur. Kan kaçağı fazla miktardaysa vücuda gönderilecek kanın bir kısmı gönderilemez. Bu da kalp yetersizliği belirtilerinin (nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı vb.) gelişmesine yol açar. Bazen de kaçak miktarı az olsa bile kaçan kandaki hücrelerin hızla kalp duvarlarına çarpması ve parçalanması sonucu kan yıkımı olur (hemolitik anemi). Bu da anemiye (kansızlık) bağlı belirtilerle kendini gösterir. Bu anemi türünde sık sık kan takviyesi yapma ihtiyacı doğabilir. Bazı küçük kaçaklar ise herhangi bir soruna yol açmazlar ve tedavi edilmeleri gerekmez.

Paravalvuler kaçak, ameliyattan ne kadar süre sonra oluşur?

PVL operasyondan kısa süre sonra da ortaya çıkabilir. Aslında, PVL sadece ameliyatla takılmış yapay kapaklarda değil, ameliyatsız yöntemle (Tavi) takılmış kapaklarda da oluşabilir.

Paravalvuler kaçak neden olur?

Paravalvuler kaçak neden olur? Pek çok nedeni olabilse de en sık nedenler şunlardır: Dikiş atılan alanda özellikle kireçlenmeye bağlı yıpranma (dejenerasyon), enfeksiyon (infektif endokardit), yetersiz cerrahi teknik.

Paravalvuler kaçak tedavisinde (PVL kapatma) ameliyat mı daha iyi, ameliyatsız yöntem mi?

Eskiden bunun tek çözümü tekrardan kalp ameliyatı olmaktı. Ameliyatta da sıklıkla eski yapay kapak çıkarılıp, baştan yeni bir yapay kapak takılırdı. Ama artık, teknolojinin gelişmesiyle ameliyatsız yöntemle (yani, kalp çalışmaya devam ederken, kalp-akciğer pompası kullanmadan ve göğüs kafesini açmadan) kaçağa neden olan deliğin tıpayla kapatılması ilk tercih haline gelmiştir. Ameliyat sadece, ameliyatsız olarak kapatmaya teknik açıdan uygun olmayan hastalarda yapılır. Çünkü, bu ameliyat ilk ameliyatın aksine riski oldukça yüksek bir ameliyattır.

Ameliyatsız yöntemin ameliyata üstünlükleri nelerdir?

  • Daha düşük risk (Ölüm, enfeksiyon vb.)
  • Operasyon sonrası daha az ağrı duyma
  • Hastanede daha az yatış
  • Daha hızlı toparlanma (kalp yetersizliği ve anemi açısından)
  • Göğüste yara izi olmaması

PVL kapatma etkili bir yöntem mi?

Ameliyatsız yöntemin gelişmesiyle artık daha çok hastaya artık müdahale edilebilmektedir. Her 4 vakadan 3’ü takiplerde şikayetlerinin tam veya tama yakın olarak yok olduğunu bildirmiştir.

İşlemde (operasyonda) özetle ne yapılır?

Doktorunuz kasık bölgesinden kalbinize bir kateter (uzun, ince, esnek boru) gönderir. Kateter ile delikten geçer. Sonra, kateter içinde sıkıştırılmış halde bulunan cihazı (tıpayı) delik içine yerleştirir ve deliği kapatır. Böylece, kan kaçağı engellenmiş olur.

PVL kapatma işlemi ne kadar sürer?

Paravalvuler kaçak kapatma işlemi ne kadar sürer? Çoğu işlem 2-3 saat zaman alır. Bu süre vakanın ve anatominin değişkenliğine göre daha az ya da uzun olabilir.

PVL kapatma işlemini kim yapar?

İşlemi girişimsel kardiyologlar yapar. Bir görüntülemeci kardiyolog da kılavuz eder, yani yemek borusundan yapılan EKO (TEE) ile görüntüler çıkarır; girişimsel kardiyoloğa yol gösterir.