Mitral kapak darlığı nedir?

Mitral kapak darlığı nedir? Mitral kapak, dört kalp kapağından biridir. Kalp kapakları kanın tek yöne geçişine izin veren bit çeşit kapıdırlar. Mitral kapak darlığı; kalbin sol kulakçık ve karıncığı arasındaki kan akışını kontrol eden kapağın daralmasıdır. Mitral kapak darlığına, kısaca mitral darlık (mitral stenoz) da denir. Mitral darlık sol kulakçıktan sol karıncığa kanın rahatça geçmesine engel olur. Bu; zamanla kalp ritim problemlerine, kalp yetersizliğine, pıhtı atmasına bağlı inmeye ve ölüme neden olabilir.

Mitral kapak darlığı kimleri etkiler?

Mitral kapak darlığı kimleri etkiler? Mitral kapak darlığı kadınlarda erkeklerden çok daha yaygındır. Gelişmiş ülkelerde, mitral kapak darlığı sıklıkla ileri yaşlarda (50’li ve 60’lı yaşlar) görülür. Ekonomik açıdan zayıf ülkelerde ise daha genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

Mitral kapak darlığı nedenleri nelerdir ?

Mitral kapak darlığına neden olan durumlar şunlardır:

Romatizmal ateş: En yaygın nedendir. Bu durum romatizmal mitral stenoz olarak adlandırılır. Halk arasında “boğaz enfeksiyonun kalbe vurması” olarak bilinir. Çocuk yaşta geçirilen, bakteri kaynaklı (virüs değil) bademcik enfeksiyonunda ya da farenjitte bağışıklık sistemi hücreleri aktive olup mikropları öldürmek ister. Ancak, bakterilerde bulunan bir proteinin aynısı bazı insanların kalp kapaklarının yapısında da bulunur. Savunma hücreleri bu proteini bakteri proteininden ayırt edemez ve onlara saldırırken yanlışlıkla kalp kapak dokusuna da saldırırlar. Saldırı sonucu iltihaplanan kapak dokusu aylar veya yıllar içinde iyileşmeye başlasa da bu süreçte yapısı bozulur ve sertleşir. Bu sertlik de açılıp kapanmayı bozarak kapakta darlığa bazen de yetersizliğe neden olur. Tüm bu süreç çok uzun yıllar sürebilir ve hasta bu nedenle ilk şikayetlerini yıllar sonra hissedebilir.

Yaşlılığa bağlı kireçlenme: Bu tip darlıklar; kapakta kalsiyum, dolayısıyla kireç birikmesinden kaynaklanır. Bu tür darlığın ameliyatla bile tedavisi oldukça zordur. Ancak, çoğu insanda yalnızca hafif veya orta derecede darlık olur ve çoğunlukla tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

Konjenital: “Doğuştan sahip olunan” anlamına gelir. Genellikle bebeklik döneminde anlaşılır.

Radyasyon tedavisi: Göğüs bölgesindeki bazı kanser türleri için uygulanan radyasyon tedavisi mitral kapağı da bozabilir ve kalınlaşarak sertleşmesine neden olabilir. Tipik olarak radyasyon tedavisinden 20 ila 30 yıl sonra kendini belli eder. Mitral kapak darlığı nedenleri nelerdir ?

Mitral Kapak Darlığı

Mitral kapak darlığı belirtileri nelerdir?

Mitral kapak darlığı belirtileri nelerdir? Mitral kapak darlığı yavaş yavaş kötüleşir. Hafif veya orta derecede olduğunda yıllarca herhangi bir belirti vermez. Bazı kadınlarda hamilelikle birlikte kalbin iş yükü artar ve bunun sonucunda belirtiler hamilelikte ortaya çıkar. En sık belirtiler şunlardır:

Çabuk yorulma ve nefes darlığı: En yaygın görülen belirtilerdir. Genellikle, bir iş yaparken veya yokuş çıkarken olur. İleri düzeyde darlıklarda dinlenme esnasında bile nefes darlığı olabilir.

Çarpıntı: Darlıktan az kan geçmesi sonucu vücuda aynı miktarda kan gönderilebilmesi için kalp dakikada daha fazla atmak zorunda kalır. Bu da hastada çarpıntı hissine neden olabilir.

İnme (Felç): Darlık nedeniyle kalbin sol kulakçığında basınç artar, kulakçık büyür ve bazen atriyal fibrilasyon (AF) denilen bir ritim bozukluğu gelişir. Bu; kalpte pıhtı oluşumuna, bu pıhtının kalpten kopup kan yoluyla beyne kaçmasına ve inmeye (felç) neden olabilir.

Öksürmekle ağızdan kan gelmesi: Kalbin üst odacığında artan basıncın aynı zamanda akciğer damarlarına bası yapması sonucu öksürmekle kan gelebilir.

Karında veya bacaklarda şişme (ödem).

Mitral kapak darlığı nasıl teşhis edilir?

EKO (Kalp ultrasonu):  Tanıda kullanılan en önemli tetkiktir. Ses dalgaları sayesinde çalışan bu cihazla kalbin görüntüleri elde edilir ve kapağın dar olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir. Bazen daha net görüntü elde edebilmek için endoskopik EKO (transözefageal ekokardiyografi; TEE) gerekebilir.

EKG (Elektrokardiyogram): EKG; kalbin elektriksel aktivitesini ölçer. Mitral darlığa bağlı kalp ritim problemlerini saptamada kullanılır.

Göğüs röntgeni: Kalbin ve akciğerlerin durumunu gösterir. Kulakçıkların büyüdüğü görülür. Mitral kapak darlığı nasıl teşhis edilir?

Kardiyak BT.

Kardiyak MRI.

Kalp kateterizasyonu. 

Mitral kapak darlığı iyileşir mi? Mitral kapak darlığı tedavileri nelerdir?

Mitral kapak darlığı iyileşir mi? Mitral kapak darlığı tedavileri nelerdir? İlaçlar, kapak darlığında düzelmeye neden olmasa da belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilirler. Akciğerlerde sıvı birikimini azaltmak için diüretikler (idrar söktürücüler adı verilen kalp ilaçları), pıhtı oluşumunu önlemek için kan sulandırıcılar veya kalp ritmini kontrol etmede kullanılan ilaçlar reçete edilebilir. Mitral kapak darlığı ameliyatla veya ameliyatsız yöntemle (hangisi uygunsa) genişletilebilir. Ameliyatla kapak değiştirilebilir. Hangi tedavi yönteminin seçileceği mitral darlığın nedeni (romatizmal mı?), kapağın sertlik durumu (çok ileri safhada mı) ve ameliyat riski gibi birçok faktöre bağlıdır.

Mitral balon tedavisi nedir?

Mitral balon tedavisi nedir? Kateter adı verilen içi boş, esnek bir boru ve özel bir balon kullanılır. Kasıktaki bir damar sayesinde kalbe gönderilen inik durumdaki bir balon kalbe gönderilir. Tam darlığın olduğu yerde hizalanır ve balon şişirilir. Şişen balon, darlığa neden olan kapak yapraklarındaki yapışık alanları yırtarak dar alanı genişletir. Kan akışı arttığı için de hasta rahatlar. Bu yöntemde, göğüs kafesi kesilmez ve kalp durdurulmaz. Ancak, mitral kapak darlığı olan herkese uygun bir tedavi yöntemi değildir. Bu durumda sıklıkla ameliyat gerekir. Ameliyatta tamirden ziyade kapak değişimi (yapay kapak takılması) sıklıkla tercih edilen yöntemdir.

Ameliyat ya da ameliyatsız yöntemle tedaviden sonra iyileşme ne kadar sürer?

Ameliyat sonrası tam iyileşme birkaç hafta sürer. Ameliyatsız yöntemde ise çoğu hasta ertesi gün taburcu olur ve 1-2 hafta içinde tam düzelme sağlanır. Tedaviye çok geç kalmış bazı vakalarda ise tam iyileşme maalesef sağlanamaz.

Mitral darlığı olan biri hamilelikte sorun yaşar mı?

Mitral darlığı olan biri hamilelikte sorun yaşar mı? Mitral kapak darlığı olan bir kadın gebe kalmak istiyorsa önce doktoruyla görüşmeli ve riskler konusunda bilgilendirilmelidir. Çünkü, gebelik kalbin daha fazla çalışmasına neden olur. Mitral kapak darlığı olanlarda kalbin ek yükü nasıl kaldıracağı; kapak darlığının ciddiyetine ve kalbin gücüne bağlıdır. Ciddi derecede kapak darlığı olanlarda hamilelik oldukça sıkıntılı geçebilir. Hem anne hem de bebek için hayati risk teşkil edebilir.

Mitral kapak darlığı nedir?, Mitral balon tedavisi nedir?, Mitral kapak darlığı iyileşir mi?,  Mitral kapak darlığı Tedaviler nelerdir?

İçeriği Puanla