Kalp Kapağı Darlığının Balon ile Ameliyatsız Tedavisi (Mitral Balon)

Videoyu oynat

Vakalarımızdan Bir Örnek:

Videoyu oynat

Kalp Kapağı Darlığının Balon ile Ameliyatsız Tedavisi (Mitral Balon)

Mitral kapak darlığı ciddi derecedeyse ilk tercih balonla yapılan ameliyatsız yöntemi uygulamaktır, yani ameliyat değildir. Klinik ya da anatomik nedenlerle balona uygun olmayan hastalarda ise ameliyat tercih edilir.

Balonda amaç; kapağın uçlarından birbirine yapışmış olan iki parçasını, yani yaprakçıklarını, kapak hizasında şişirilen balonun basınç etkisiyle birbirinden ayırmaktır. Böylece, kanın geçiş yaptığı kapak alanı genişletilmiş olur. Kapağın hareket kabiliyeti de artar.

Peki, bu işlem nasıl yapılır, özetleyelim:

Önce, kateter laboratuvarında hastayı uyuturuz. Hastanın kalbi hizasından geçen X ışını sayesinde oluşan görüntüleri karşımızdaki ekrandan takip ederiz. Ek olarak, yemek borusu yoluyla yapılan Eko ile de görüntüler alırız. Biz, bu iki yöntemin sağladığı görüntülere bakarak nerede ne yaptığımızı anlarız.

İşlemde, hastanın ağrı hissetmemesi için kasık bölgesini uyuşturduktan sonra, bir iğneyle kasık damarına gireriz ve bir teli kalbe kadar göndeririz. Sonra, bu telin üzerinden uzun bir kateteri kaydırarak ilerletiriz. Önce sağ kulakçığa ulaşırız. Buradan sol kulakçığa, aradaki bölmeyi kateterin ucundaki iğneyle delerek geçeriz. Bir tel üzerinden balonu buraya taşıdıktan sonra teli çıkarırız. Artık, balon mitral kapağın hemen üstündedir. Sonra, balonu taşıyan katetere yön vererek mitral kapaktaki darlığı şişik olmayan balonla geçeriz ve hizalama sonrası balonu hızlıca şişiririz. Sonra, hemen indirip, ölçümler alırız. Sonuçta, kapak açıklığının yeterli genişliğe ulaştığını saptayınca balonu ve kateteri çıkarıp işlemi bitiririz.