Kalp Yetmezliği

Yazan: Prof. Dr. Şükrü Akyüz

Kalp Yetmezliği (Kalp yetersizliği)

Kalp yetmezliği, kalbin vücuda yeterince kan pompalayacak gücünün olmamasıdır. Genellikle kalp anormal bir şekilde büyür. Kalbin sol kısmının yetersizliğinde pompalanamayan kan, geldiği yerde, yani akciğerde basıncın artmasına neden olur ve hava keselerinde kandan sızan su birikir. Benzer sorun kalbin sağ tarafında olunca su birikmesi yine kanın geldiği yerde, yani karın ve bacaklarda olur. Bu durumda hastada bazı şikayetler gelişir. Bunlar en sık; çabuk yorulma, nefes darlığı, halsizlik ve çarpıntıdır.

Kalp yetmezliğine yol açan pek çok neden bulunur ama en önemlileri; kalp krizi dahil kalp damarlarında darlık ya da tıkanık olması ve kalp kasının genetik bir nedenle anormal bir şekilde ince ya da kalın olmasıdır. Kapaklardaki ciddi bozukluklar da zamanla kalp kasını zayıflatıp kalp yetersizliğine neden olabilir.

Tedavide olabildiğince hareket etmek, sigarayı bırakmak, tuz ve alkolden uzak durmak, sağlıklı beslenmek ve düzenli ilaç kullanmak oldukça önemlidir. İlaçların bazıları akciğerlerdeki ve bacaklardaki fazla sıvıyı, yani ödemi azaltan idrar sökücü diye bilinen kalp ilaçlarıdır.  Bazıları da zamanla kalp kasını güçlendiren özelliklere sahiptir. Bazıları ise kalbin gereğinden fazla hızlı atmasını kontrol etmek için kullanılırlar.

Ayrıca, altta yatan ana nedenlerin spesifik tedavisi de -mümkünse- uygulanır. Örneğin, eğer kalp yetersizliğine yol açan durum kalp damarlarının darlığı ya da tıkanıklığıysa damarların açılması genellikle fayda sağlar. Damarlar duruma göre ameliyatsız yöntemle, yani stentle de açılabilir, bypass ameliyatıyla da.

Eğer ana neden kalp kapaklarında ciddi derecede kaçak ya da darlık olmasıysa o zaman genellikle kapak ya tamiri edilir ya da yapay kapakla değiştirilir. Bu ameliyatla ya da ameliyatsız yöntemlerle olabilir (https://www.sukruakyuz.com/kalp-hastaligi-tedavisi/kapak-tedavileri/).

Bazen de kalp yetersizliğine özel pil takılması gerekebilir.

Ancak, tüm bunlar yapılsa bile bazı hastalarda tedavilere yanıt alınamaz ve tek seçenek artık kalp nakli olur. Kalp nakli olana kadarki bekleme süresince yapay mekanik kalp destek cihazı takılabilir. Hatta, nakil organ azlığı nedeniyle bu, nihai tedavi olarak da düşünülebilir.