Atriyal Fibrilasyon (AF): Düzensiz Ritim

Düzensiz Ritim [Atriyal Fibrilasyon (AF)]

Atriyal fibrilasyon (AF), tedavi gerektiren ritim bozukluklarının en sık görülen türüdür. AF’de sıklıkla sol kulakçıktan köken alan anormal uyarılar nedeniyle kulakçıklar kasılamazlar; sadece titreşirler. Bu da çarpıntı, nefes darlığı veya çabuk yorulmaya neden olabilir.

AF’nin birçok nedeni olabilir. En bilinen risk faktörleri şunlardır: Kalp damarı darlığı, şeker hastalığı (diyabet), hipertansiyon, obezite, ileri yaş, uyku apne sendromu, genetik yatkınlık ve ağır spor yapmak.

AF’de kulakçıklar kasılmadığı için sol kulakçıktaki kesede kanın hareketi azalır. Hareketsiz bir yerdeki kan da pıhtılaşmaya eğilimlidir. Bir gün bu pıhtı yerinden kopup damarlar yoluyla beyne gidebilir ve felce neden olabilir. Dünyadaki her dört felçli hastadan birinin nedeni AF’dir.

AF, ayrıca kalbin pompalama gücünü azaltabilir, yani kalp yetersizliğine neden olabilir. Kalp artık vücudun ihtiyaç duyduğu yeterli oksijeni sağlayamadığından çabuk yorulma, nefes darlığı ve akciğer ödemi gelişebilir. Bu nedenle bu ritmi kontrol altında tutmak son derece önemlidir.

Düzensiz Ritmin [Atriyal Fibrilasyon (AF)] Tedavisi

AF tedavisinde felç riskini azaltmak ve anormal elektriksel aktiviteyi kontrol etmek çok önemlidir. Klasik kan sulandırıcılar [Varfarin (Coumadin®/Kumadin veya Warfmadin®] veya yan etkileri daha az olan yeni tip kan sulandırıcılar [NOAK’lar: Dabigatran (Pradaxa®), rivaroxaban (Xarelto®), apixaban (Eliquis®), ve edoxaban (Lixiana®)] pıhtı oluşmasını engellerler (https://www.sukruakyuz.com/kan-sulandirici-ilac-pihti-onleyici-ilaclar/).

 

Ritim ilaçları da anormal uyarı üreten odakları veya etkilerini engelleyerek hastanın şikayetlerini ortadan kaldırırlar. Eğer ritim ilaçları işe yaramazsa veya yan etki yaparsa, kateter ablasyonu adı verilen yakma işlemi uygulanabilir. Bu işlem, genelde iki saat sürer.

 

İşlemde, kasık damarı yoluyla kalbe kateter gönderilir. Sağ kulakçıktan sol kulakçığa aradaki bölme bir iğneyle delinerek geçilir. Kateterin kalbin elektriksel aktivitesini ölçen sensörleri vardır. Bu sayede kalbin elektriksel haritası çıkarılır. Anormal odaklar genelde akciğer toplardamarlarının ağızlarında bulunurlar. Daha sonra bu anormal odaklar sıcak veya soğuk teknikle yakılır ve kalp normal işlevine döner. Bu işlem bazı hastalarda ilaç denenmeden direkt olarak da yapılabilir.

 

AF tedavisinde bazı hastalarda elektrik şoku vererek ritmin düzeltilmesi ve sol kulakçıktaki kesenin tıpayla kapatılması gerekebilir. Bunlar için, ilgili videolarımızı izleyebilirsiniz 8 https://www.sukruakyuz.com/kalp-hastaligi-tedavisi/diger-tedaviler/sol-atriyal-apendiks-laa-kapama/).

 

İçeriği Puanla