Aort Kapak Kaçağı (Yetersizliği)

Videoyu oynat

Aort Kapak Kaçağı (Yetersizliği)

Kalp kapakları kan akımının itici gücüyle açılırlar. Kanın tek yöne doğru geçişine izin veren kapı benzeri yapılardır. Kalbin pompalama işi bitip kanın itici gücü azalınca da kapanırlar. Bu sayede kanın geldiği yere geri kaçmamasını sağlarlar.

Bu kapaklardan biri olan aort kapak kanın vücuda pompalanırken geçtiği kapaktır. Bu kapakta kaçak olduğunda vücuda gönderilebilen kan miktarı azalır.

Aort kapak kaçağının sık görülen nedenleri şunladır: Doğumsal, yani aort kapağın doğuştan üç yerine iki parçadan oluşmuş olması, yaşlılığa bağlı kireçlenme, kapak enfeksiyonu, romatizmal ve sistemik hastalıklar ve kapağın tutunduğu aort damarındaki balonlaşmadır.

Kaçak başlarda hafif veya orta derecedeyken hastada bir şikayet olmaz. Ama, kaçak zamanla giderek artıp ciddi düzeye ulaşırsa dokulara gönderilebilen oksijen yetersiz kalır ve bazı sorunlar ortaya çıkar. Bunlar en sık; çabuk yorulma, nefes darlığı, göğüs ağrısı, halsizlik ve çarpıntıdır.

Tanı, EKO, yani kalp ultrasonuyla konur. EKO, kalp kapaklarının hareketini ve kanın geri kaçışını radar mantığıyla saptar. Varsa, kaçan kanın miktarını, yani kaçağın ciddiyetini bize net bir şekilde gösterir.

Kaçak hafif ya da orta derecedeyse hastanın takipte kalması yeterlidir. Ama, ciddi derecedeyse tek tedavi ameliyattır. Ameliyatta kapak genellikle değiştirilir. Bazen kapak tamiriyle de sorun çözülebilir.