Aort Damarı Darlığı (Aort Koarktasyonu)

Videoyu oynat

Aort Damarı Darlığı (Aort Koarktasyonu)

Aort Damarı Darlığı nedir? Aort, kalbin pompaladığı kanı alıp vücuda dağıtan en büyük damardır. Aort damarı darlığı, tıp dilindeki adıyla aort koarktasyonu, genellikle doğuştan gelen olan bir sorundur.

Darlık çok fazlaysa daha bebekken şikayetler başlar. Ama, darlığın şiddetine göre yetişkin çağa gelene kadar hiçbir belirti görülmeyebilir. Zamanla hasta büyüdükçe darlığın etkileri artık hissedilmeye başlanır. Bu etkiler darlığı geçemeyen kanın; darlığın öncesinde yüksek kan basıncına, darlığın sonrasında da düşük kan basınca neden olması yüzünden ortaya çıkar. Bunlar; hipertansiyon (kollarda tansiyon yüksekliği), bacaklarda tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı, burun kanaması, kalp yetersizliği, beyin damarı anevrizması (balonlaşma) ve böbrek dahil diğer organlara giden kan akımında azalmadır.

Başta hipertansiyon olmak üzere genç bir insanda bu belirtilerin olması ve muayene bulgularının hissedilmesi aort damarı darlığından şüphelenilmesine neden olur. Tanı; EKO, bilgisayarlı tomografi ya da MRI (Emar) gibi görüntüleme yöntemleriyle kesinleşir.

Aort damarı darlığı ciddi derecede ise tedavi ya ameliyattır ya da ameliyatsız yöntemle stent takmaktır. Günümüzde mümkünse stent takmak tercih edilen yöntemdir.  Aort Damar Darlığı