Anjiyo (Koroner Anjiyografi)

Videoyu oynat

Vakalarımızdan Bir Örnek:

Videoyu oynat

Anjiyo nedir? Kalbinizi besleyen kan damarlarınızı görmek için X-ışını kullanan bir görüntüleme işlemidir. Bu test en sık kalbe giden kan damarlarındaki kanın akışında bir kısıtlama olup olmadığını görmek için yapılır. Test sırasında kol veya bacağınızdaki bir atardamara kateter adı verilen uzun ve esnek bir boru yerleştirilir ve özel bir röntgen cihazı yardımıyla kalbinize yönlendirilir. Koroner anjiyo sırasında, kalbinizin kan damarlarına röntgen cihazı tarafından görülebilen bir tür kontrast madde (boya) enjekte edilir. Röntgen makinesi hızla bir dizi görüntü (anjiyogram) alarak kan damarlarınıza farklı açılardan bakış imkan sunar. Anjiyo kalp kateterizasyonları olarak bilinen genel bir işlemler grubunun parçasıdı. Kalp kateterizasyon işlemleri, kalp ve kan damarı rahatsızlıklarını hem teşhis edebilir hem de tedavi edebilir. Anjiyo, en yaygın kalp kateterizasyon işlemi olup kalp rahatsızlıklarının tedavisinde değil, teşhisinde kullanılır.

Kalp kateterizasyonu ile neler yapılır?

 • Anjiyo: Koroner arterlerin (kalp damarlarının) kalbi ne kadar iyi besleyip beslemediği değerlendirilir.
 • Anjiyoplasti: Ucunda küçük bir balon bulunan bir kateter yerleştirir. Bu balon şişirildiğinde kalp damarlarındaki plakları dışarı iter ve atardamarınızı genişletir.
 • Biyopsi: Kalbinizden küçük bir doku örneği alınır.
 • Stent Yerleştirme: Kalp damarınızın açık kalmasına yardımcı olmak için stent adı verilen küçük bir metal boru atardamarınıza yerleştirilir.
 • Kalp Kapağı Değişimi: Bozulmuş bir aort kapağı değiştirmek için “Transkateter Aort Kapak Değişimi” (TAVİ) adı verilen bir işlem uygulanabilir.Kalp kateterizasyonu ile neler yapılır?

Anjiyo kimlere yapılır?

Anjiyo kimlere yapılır? Anjiyo, kalp damarlarında darlık ya da tıkanıklık olup olmadığını anlamak için en sık;

 • Kalp damarında sorun olduğunu düşündüren göğüs ağrısı olanlara (örneğin; dinlenme esnasında değil de yürürken göğüste ağrı, yanma ya da baskı hissedenlere) 
 • Ön inceleme testlerinde (EKG, EKO, efor testi veya sintigrafi) normal olmayan bazı bulguları olanlara,
 • Sanal anjiyo sonucu net olmayanlara,
 • Kalp krizi geçirenlere,
 • Kalp yetersizliği bulunanlara,
 • Bazı ritim bozukluğu türlerine sahip kişilere uygulanır. Anjiyo kimlere yapılır?

Kimlere anjiyo yapılmaz?

Kimlere anjiyo yapılmaz? Anjiyonun mutlak kontraendikasyonu (yapılmaması gereken tıbbi durum) yoktur. Ancak, akli dengesi yerinde olmayan hastaların birinci derece yakınlarının izni olmadan, akli dengesi yerinde olan hastaların ise kendilerinin anjiyo için izinleri olmadığında yapılamaz. 

Bunun dışında anjiyoyu yapabilecek deneyimli operatör, hemşire, teknisyenin olmaması, laboratuvarda yeterli ekipmanın bulunmaması durumunda da girişim yapılmamalıdır. Bunlara ek olarak; 

 • Aktif enfeksiyonu olanlara,
 • Aktif kanaması olanlara,
 • Kanama ile ilgili bozukluğu olanlara,
 • Yeni gelişen veya uzun süreli böbrek yetmezliği olanlara,
 • Ciddi kansızlığı olanlara,
 • İlaçlar ile kontrol altına alınamayan ciddi hipertansiyonu olanlara,
 • Girişim yeri olarak kasıktan anjiyonun uygun olduğu fakat hastanın düz yatamadığı durumda anjiyo işleminin ertelenmesi gerekir. Kimlere anjiyo yapılmaz?

Anjiyonun riskleri nelerdir?

Anjiyonun riskleri nelerdir? Her girişimsel işlem gibi anjiyonun da riskleri vardır. Ciddi komplikasyonların her biri her 1000 kişiden 2’sinde gerçekleşir. Risk aslında kişiden kişiye değişir. Örneğin, kalp krizi sırasında acil yapılan anjiyolar veya ek olarak başka organlarında da ciddi hastalığı olan hastalara yapılan anjiyolar anjiyoyu en tecrübeli hekimler yapsa bile daha risklidir. Ama, anjiyo yapmamak yani kalp damar darlığı ve olası tedavilerden kaçınmak çok daha riskli olabilir. Bu nedenle, anjiyo yapmak yine de mantıklı olabilir. Bu risk-fayda dengesinin analizine göre anjiyo yapıp yapmamaya karar verilir.  Anjiyonun riskleri 

Anjiyo işleminde olası komplikasyonlar şunlardır:

 • Kasık ya da el bileği damarı hasarı: Giriş yerinde hafif morarma olması normaldir. Kasık ya da el bileği damarında ciddi kanama veya tıkanıklık gelişebilir. Dolayısıyla, kan takviyesi ya da acil damar ameliyatı nadiren gerekebilir.
 • Kalpte ritim bozukluğu: Anjiyoda kendiliğinden geçen kısa süreli ritim bozuklukları sık görülür ama önemi yoktur. Nadiren bilinci bozan, ilaç ya da elektroşok gerektiren acil durumlar gelişebilir.
 • Böbrek yetersizliği: Anjiyoda görüntü elde etmemizi sağlayan kontrast adı verilen boya ortalamada her 100 hastanın 5’inde böbrekleri bozabilir. Risk halihazırda böbrek sorunu olanlarda daha da fazladır. Örneğin, ileri evre böbrek yetersizliğinde risk 5 kat fazladır. Genellikle damardan sıvı takviyesiyle tamamen düzelir. Çok nadiren geçici diyaliz gerekebilir.
 • Alerji: Kullanılan kontrast boyaya bağlı nadiren alerji gelişebilir. Ciltte kaşıntılı kızarıklıklar oluşabilir, geçici bir durumdur. Çok nadiren alerjik reaksiyonlar solunumu engelleyecek kadar ciddi olur.
 • Kalp krizi: Hastanın damarları çok narinse kateter bu damarlara zarar verebilir. Bu riski önceden anlamak genellikle mümkün değildir. Bu, nadiren kalp krizine neden olabilir ve hastanın acilen kalp ameliyatına alınması gerekebilir.
 • Felç: Nadiren, kalbe ulaşmamızı sağlayan damarların narin bölgelerinden kateterin dokunmasıyla kopan küçük yağlar veya pıhtılar beyin damarlarına kaçabilir; geçici ya da kalıcı felç gelişebilir.
 • Kalp damarı çatlaması, yırtılması veya patlaması: Nadiren bu sorunlar gelişebilir. Çoğu durumda işlem esnasında yapılan acil müdahalelerle sorun çözülür. Çok nadiren acil ameliyat gerekebilir. Anjiyonun riskleri nelerdir?

Anjiyoda ölüm riski var mı?

Anjiyoda ölüm riski var mı? Yapılan acil müdahaleler işe yaramayıp çok nadiren hasta hayatını kaybedebilir.

Bu riskler beni kaygılandırdı, ne yapmalıyım?

Kaygılanmakta haklı olabilirsiniz, ama unutmayın: 

 • Anjiyoda bu komplikasyonlar çok nadir gelişir. 
 • Önemli olan anjiyonun gerçekten gerekli olup olmadığıdır. Eğer güncel bilimsel verilere ve kılavuzlara uygun bir şekilde anjiyo kararı verilmişse bu işlemden kaçmak aslında kendinizi kalp krizi ve ani ölüm gibi risklere çok daha fazla maruz bırakmak anlamına gelir.

Anjiyo ne kadar sürer?

Anjiyo ne kadar sürer? Anjiyo işlemi genellikle 30 dakika sürer. Ancak, bazen damara giriş yerinin ya da kalp damarlarının anatomik özellikleri kompleks olabilir. Bu durumda işlem süresi uzar. Anjiyo ne kadar sürer? Anjiyo işlemi ne kadar sürer? Anjiyo kaç saat sürer? anjiyo ameliyatı kaç saat sürer

Anjiyodan önce nelere dikkat etmek gerekir?

Anjiyodan önce nelere dikkat etmek gerekir Anjiyo hastanede yapılır. İşlem öncesi kan testlerine ve hastanın EKG sine ihtiyaç olacaktır. Anjiyoda kullanılan kontrast maddeyi (boyayı) vücuttan böbrekler atacağı için böbreklerinizin iyi çalışıp çalışmadığını anlamak önemlidir. Bu nedenle kan tahlili yapılması gerekir. Kanama riski ve enfeksiyon varlığı da kan tahliliyle değerlendirilir. Akılda tutulması gereken diğer bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Doktorunuz anjiyo işleminden önce neleri yiyip yiyemeyeceğinizi size söyleyecektir.
 • Bitkisel ürünler ve diyet takviyeleri de dahil olmak üzere, aldığınız tüm ilaçları anjiyodan önce doktorunuza söylemeniz gerekir.
 • Doktorunuza anjiyonuzun olduğu gün hangi ilaçları almanız gerektiğini sorun. Anjiyo işleminden birkaç gün önce bazı kan sulandırıcı ilaçlarınızı almayı bırakmanız gerekebilir.
 • Diyabetiniz (Şeker hastalığı) varsa test gününde ilaçlarınızı nasıl ayarlayacağınızı doktorunuza sormayı unutmayın.
 • Özellikle iyot, kabuklu deniz ürünleri, X-ışını boyası, lateks, kauçuk ürünler (lastik eldivenler veya balonlar gibi) veya penisilin türü ilaçlar gibi herhangi bir şeye alerjiniz varsa anjiyo işlemi öncesinde doktorunuza mutlaka söyleyin.
 • İşleminizin olduğu gün eve gidemeyebilirsiniz. Konaklamanızı daha konforlu hale getirmek için kişisel eşyalarınızı (terlik ve diş fırçası gibi) yanınızda getirmeyi unutmayın. Başka birinin sizi eve götürmesini sağlayınız. Anjiyodan önce nelere dikkat etmek gerekir

Anjiyo işlemi sırasında ağrı duyulur mu?

Anjiyo işlemi sırasında ağrı duyulur mu? Anjiyoda sadece damar giriş yeri uyuşturulur. İşlem boyunca uyanık olacaksınız. Ama, gerginliğinizi almak için rahatlatıcı ilaçlar verilebilir. Bunlar sizi hafif uykulu bir hale getirebilir.

Anjiyo nasıl yapılır?

Anjiyo nasıl yapılır? Anjiyo işlemi için bir röntgen masasına sırt üstü yatarsınız. Anjiyo işlemi boyunca röntgen kameraları, birçok açıdan fotoğraf çekmek için başınızın ve göğsünüzün üzerinde ve çevresinde hareket edecektir. Anjiyoya başlamadan önce kolunuzdaki bir damara size ilaç ve sıvı vermek için intravenöz (IV) bir iğne koyulur. Göğsünüzdeki elektrotlar işlem boyunca kalbinizi izler. Bir kan basıncı manşonu kan basıncınızı takip eder ve başka bir cihaz olan nabız oksimetresi kanınızdaki oksijen miktarını ölçer. Esnek bir tüpün (kateter) yerleştirileceği kasık veya kolunuzdan az miktarda bölge tıraş edilebilir. Gölge yıkanır ve dezenfekte edilir. Ardından lokal anestezik enjeksiyonu ile uyuşturulur. Giriş yerinde küçük bir kesi yapılır ve atardamarınıza kısa bir plastik tüp (kılıf) yerleştirilir. Kateter, kılıfın içinden kan damarınıza yerleştirilir ve dikkatli bir şekilde kalbinize veya koroner arterlere yönlendirilir. Kateterden boya (kontrast madde) enjekte edilir. Bu olduğunda, kısa bir kızarma veya sıcaklık hissi yaşayabilirsiniz. Ama yine de ağrı veya rahatsızlık hissederseniz sağlık ekibinize söylemelisiniz. Boyanın X-ray görüntülerinde görülmesi kolaydır. Kan damarlarınızda hareket ederken, doktorunuz akışını gözlemleyebilir. Herhangi bir tıkanıklık veya dar alan belirleyebilir. Anjiyo işleminiz sırasında doktorunuzun ne saptadığına bağlı olarak, balon anjiyoplasti veya stent yerleştirme gibi ek işlemlerin eklenmesi gerekebilir. Anjiyo işlemi yaklaşık 30 dakika sürer, ancak özellikle diğer kalp kateterizasyon prosedürleriyle birleştirildiğinde daha uzun süre olabilir. Hazırlık ve işlem sonrası bakım daha fazla zaman alabilir. Anjiyo nasıl yapılır?

Anjiyo koldan mı yapılırsa daha iyi, yoksa kasıktan mı?

Anjiyo koldan mı yapılırsa daha iyi, yoksa kasıktan mı? Çoğu hastaya hem koldan (el bileği yolu) hem de bacaktan (kasık yolu) anjiyo yapılabilir. Ama, mümkün olduğunca el bileği tercih edilmelidir. Çünkü, el bileği hasta için daha konforludur. Anjiyo sonrası sırt üstü uzun süre yatma zorunluluğu yoktur. Anjiyo sonrası en sık görülen komplikasyon olan kanama da el bileğinde kasığa göre daha az olur. Her işlem teknik olarak el bileğinden yapmaya uygun değildir. Hem el bileği anatomisinin uygun olması (örneğin çok ince çapta ya da kıvrımlı olmaması) hem de doktorun el bileği yolunda tecrübeli olması gerekir. Bazı hastalarda klinik ve anatomik nedenlerle mecburen kasık yolu ya da mecburen el bileği yolunu kullanmak gerekebilir. İster kasık ister el bileği olsun kalbe uygulanan işlem değişmez. koldan anjiyo, kasıktan anjiyo

Anjiyo işlemi sonucuna göre;

Koroner arterlerinizin kaçının yağlı plaklar (ateroskleroz) tarafından tıkandığı veya daraldığı görülür. Kan damarlarınızdaki tıkanıklıkların nerede olduğunu belirlenir. Kan damarlarınızda ne kadar kan akışının engellendiği gösterilir. Önceki koroner bypass ameliyatınızın sonuçları kontrol edilir. Bu bilgiler sonucunda doktorunuz sizin için en iyi tedavinin hangisi olduğunu ve kalp rahatsızlığınızın sağlığınız için ne kadar tehlike oluşturduğunu belirleyebilir. Doktorunuz, sonuçlarınıza dayanarak, örneğin, tıkanmış arterlerin temizlenmesine yardımcı olmak için koroner anjiyoplasti veya stent takılmasından fayda göreceğinize karar verebilir. Başka bir prosedüre gerek duymamak için anjiyografiniz sırasında anjiyoplasti veya stent takılması da mümkündür.

Anjiyo sonrası hastanede yatış süresi ne kadar?

Çoğu hasta kasık yoluyla anjiyodan 5-6 saat, el bileği yoluyla anjiyodan ise 2-3 saat sonra taburcu olur.

Anjiyo sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Anjiyo sonrası nelere dikkat etmek gerekir? Anjiyo bittiğinde kateter el bileğinizden veya kasıktan çıkarılır. Anjiyo kesi yeri elle basınç uygulanarak klemp veya küçük bir tıkaç ile kapatılır. Anjiyo sonrası enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için yaranız steril bir pansuman ile kapatılır. Kasıktan yapılan anjiyo sonrasında kanamayı önlemek için düz yatmanız ve bacağınızı 2 ila 6 saat düz tutmanız gerekir. Karnınızı ve kasıklarınızı zorlamamak için başınızı aşağıda tutmanız gerekir (en fazla iki yastık). Bu süre zarfında oturamaz veya ayakta duramazsınız. Anjiyo sonrası sağlık ekibi düzenli olarak bandajınızı kontrol edecektir, ancak kanamanız olduğunu düşünüyorsanız (ıslak, sıcak bir his varsa) veya ayak parmaklarınız karıncalanıyor veya uyuşuyorsa ilgili sağlık ekibine söylemeniz gerekir. Çoğu zaman anjiyo sonrası aynı gün eve gidebilirsiniz veya bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Anjiyo işleminde verilen kontrast maddenin (boyanın) vücudunuzdan atılmasına yardımcı olmak için bol miktarda su tüketmeniz gerekir. Anjiyo sonrası ilaç almaya, banyo yapmaya veya duş almaya, çalışmaya ve diğer normal aktiviteleri yapmaya ne zaman devam edeceğinizi doktorunuza sorun. Anjiyo sonrası birkaç gün boyunca yorucu aktivitelerden ve ağır kaldırmaktan kaçının.

Taburcu olduktan sonra nelere dikkat etmelisiniz?

Anjiyo giriş bölgesinde kanama, yeni oluşan morarma veya şişlik fark ederseniz,

Anjiyo giriş bölgesinde artan ağrı veya rahatsızlık hissederseniz,

Kızarıklık, akıntı veya ateş gibi enfeksiyon belirtileriniz varsa,

İşlem için kullanılan bacağın veya kolun sıcaklığında veya renginde bir değişiklik varsa,

Kateterin yerleştirildiği bacakta veya kolda zayıflık veya uyuşukluk olursa,

Anjiyo sonrası göğüs ağrısı veya nefes darlığı geliştirirseniz,

Kateter bölgesi aktif olarak kanamaya devam ediyorsa ve bölgeye baskı uyguladıktan sonra durmuyorsa doktorunuza ulaşın veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Anjiyo nedir?, Anjiyo nasıl yapılır?, Anjiyo kimlere yapılır?, Anjiyo ne kadar sürer?, Anjiyonun riskleri nelerdir?, Anjiyoda ölüm riski var mı?, Anjiyodan önce nelere dikkat etmek gerekir?, Anjiyo işlemi sırasında ağrı duyulur mu?, Anjiyo koldan mı yapılırsa daha iyi, yoksa kasıktan mı?, Anjiyo bitince hastanede kalacak mıyım?, Anjiyo sonrası nelere dikkat etmek gerekir?, Anjiyo kimlere yapılmaz?, anjiyo, anju nedir, anjiyo sonrası, anjiyo neden yapılır, anjiyo riskleri, anjiyo ölüm riski, anjiyo kaç saat sürer, kalp anjiyosu nasıl yapılır, kalp anjiyosu nedir, kasıktan anjiyo ne kadar sürer, anjiyo nasıl olur